🌡 Pooperační stavy

Cítili jste se někdy na večírku, v obklopení lidí, nekomfortně? Obtížně se vám dýchalo a hledali jste důvod, proč co nejdříve odejít? Šli jste někdy na schůzku o několik hodin dříve, protože jste měli obavy, že by se během cesty mohlo něco přihodit, a vy byste nedorazili včas? Strachovali jste se někdy o budoucnost tak moc, že jste úplně zapomněli žít v přítomnosti? I takhle může vypadat úzkost. Projevy úzkosti nejsou pro člověka pocitově nijak příjemné – kdo by si liboval v pocitu strachu a obavách o to, co se stane, nebo co by se mohlo stát? Přitom jsou úzkosti podle statistik nejčastějším psychickým onemocněním, takže se přesně s tímto pocitem denně potýká spousta lidí. Dobrou zprávou je, že terapie dokáže úzkostné poruchy zmírnit velmi rychle.

🌡 Pooperační stavy

Co je to úzkost, a jak se projevuje?

Úzkost se projevuje jako nepříjemný pocit ohrožení a napětí, s různou intenzitou – od mírného neklidu až po návaly paniky. Úzkostné pocity nám mohou připomínat strach či stres, jsou zde ale určité rozdíly.  

Tyto symptomy mohou být tak nepříjemné, že se jim můžeme snažit utéct. Časem se proto začneme vyhýbat situacím, které by stavy úzkosti mohly vyvolat.

Těmto situacím se můžeme vyhýbat:

Fyzicky

  • To se stává zejména v případě sociální fobie – vyhýbáme se společenským událostem, škole či práci v případě, že máme například důležitou prezentaci.
  • Tato sebeizolace může výrazně narušit náš společenský život a ohrozit naše vztahy.

Emočně

  • Snaha oprostit se od nepříjemných pocitů například pomocí alkoholu či jiných omamných látek.

Cítit občas úzkost nevadí, je to přirozená reakce na životní události, jako je například důležitý test, proslov před davem lidí či pracovní pohovor. Pokud se s ní ale potýkáme opakovaně a začíná negativně ovlivňovat náš život, je dobré spolu s odborníkem zjistit, jestli nepřerůstá v psychické onemocnění.