Prokrastinovat znamená odkládat plnění úkolů a povinností na později. Možná ji znáte i vy, je totiž poměrně častá. Ukazuje se, že se s ní ve svém životě setkala až polovina populace. A není to nic příjemného. Odkládání totiž často doprovází pocity viny, stresu a úzkosti.
Lenost je stav, ve kterém je člověku ve své podstatě dobře. Není zde vůle ho měnit a není tedy provázen úzkostmi z toho, že dělám něco jiného, než bych měl. Prokrastinace se naopak projevuje u lidí, kteří jsou běžně produktivní, často ale také zahlcení množstvím úkolů. Prokrastinace je tak ve svém důsledku nepříjemně prožívaný stav.
Prokrastinace je fenomén doby, která produkuje obrovské množství informací z jedné strany a z té druhé tlačí na výkon. Zvyšuje tak nárok na disciplínu člověka a schopnosti, jakými je stanovení priorit nebo plánování času. Právě absence těchto dovedností přispívá ke vzniku prokrastinace. Z hlediska osobnostních předpokladů můžeme hovořit například o snížené schopnosti zvládnout kritickou míru frustrace. Takový člověk raději volí vyhýbavé chování v případě, že je toho na něj zkrátka už trochu moc.