🦷 Problémy se zuby

Prokrastinujete? Pravděpodobně nejste sami. Významná část populace totiž odkládá své úkoly na neurčito. Toto vyhýbavé chování přináší okamžitou úlevu, ale v zápětí o to tvrdší trest v podobě stresu, nebo dokonce pocitu viny. Obojí si dopřáváme my sami. Naše vnitřní dítě a náš vnitřní rodič. Jak tedy vyzrát na tyto dva hlasy v našich hlavách a správně odhadnout svou kapacitu, přijímáme-li na svá bedra další a další povinnosti?

Jak se zbavit prokrastinace za pomoci psychoterapie?

Co je to prokrastinace?

Prokrastinovat znamená odkládat plnění úkolů a povinností na později. Možná ji znáte i vy, je totiž poměrně častá. Ukazuje se, že se s ní ve svém životě setkala až polovina populace. A není to nic příjemného. Odkládání totiž často doprovází pocity viny, stresu a úzkosti.

Jaký je rozdíl mezi leností a prokrastinací?

Lenost je stav, ve kterém je člověku ve své podstatě dobře. Není zde vůle ho měnit a není tedy provázen úzkostmi z toho, že dělám něco jiného, než bych měl. Prokrastinace se naopak projevuje u lidí, kteří jsou běžně produktivní, často ale také zahlcení množstvím úkolů. Prokrastinace je tak ve svém důsledku nepříjemně prožívaný stav.

Jaké jsou příčiny prokrastinace?

Prokrastinace je fenomén doby, která produkuje obrovské množství informací z jedné strany a z té druhé tlačí na výkon. Zvyšuje tak nárok na disciplínu člověka a schopnosti, jakými je stanovení priorit nebo plánování času. Právě absence těchto dovedností přispívá ke vzniku prokrastinace. Z hlediska osobnostních předpokladů můžeme hovořit například o snížené schopnosti zvládnout kritickou míru frustrace. Takový člověk raději volí vyhýbavé chování v případě, že je toho na něj zkrátka už trochu moc.