Jedná se o akutní nakažlivé onemocnění dýchacího aparátu psů, nejčastěji známé pod označením psincový nebo také kotcový kašel. Proč právě psincový? Psinec je lidové označení pro psí útulek, psí domov či opatrovnu. A právě tam se dříve soustředilo velké množství psů v kotcích, infekce zde snáze propukla a rychle se šířila.
V dnešní době sice psy už nechováme v kotcích, ale doma, toto onemocnění se však může rozvinout všude tam, kde dochází ke kumulaci velkého množství psů a jsou to například cvičiště, výstavy psů, závody, zkoušky, psí hotely či psí parky.
Psincový kašel je kapénková infekce, to znamená, že k přenosu infekce na Vašeho pejska dojde například při vzájemném očichávání, olizování nebo při hře s nakaženým psem. Co nás však ne vždy napadne? Přenos je možný i skrze kontaminované předměty jako jsou misky na krmení, hračky a také skrze ruce majitele, který se bude kontaminovanýma rukama mazlit s druhým psem.
Přenos je možný i skrze kontaminované předměty jako jsou misky na krmení, hračky a také skrze ruce majitele, který se bude kontaminovanýma rukama mazlit s druhým psem.
K prvním klinickým příznakům onemocnění (kašel, kýchání, frkání) dojde obvykle za 3-10 dní po setkání s nakaženým psem, proto pokud navštívíte cvičiště, výstavu či psí park, pozorujte zdravotní stav Vašeho pejska. Pokud se psincový kašel potvrdí, mějte na paměti, že Váš pejsek může být infekční po dobu 10-14 dní od nakažení, minimálně po tuto dobu by tak měl být izolován od ostatních psů. Pokud máte doma více psů, vhodné je oddělit, pokud to není možné, tak dbejte zvýšené hygieny – každý pes má vlastní misku, po nakrmení misky ihned sklidit a vyčistit, hračky je také dobré schovat. Na výcvik či za psími kamarády tak opět může až po uzdravení, minimálně tedy po 14denní karanténě.
Na rozvoji tohoto onemocnění se podílí celá řada patogenů, většinou se jedná o spolupůsobení bakterií a virů. V začátku onemocnění se obvykle nejprve objeví viroví původci, kteří vytvoří vhodné prostředí pro následné uplatnění bakterií.
Tak jako nachlazení či chřipka u lidí, podobně i u psů dochází k zánětlivým procesům v horních cestách dýchacích, obvykle probíhá mírnou formou a po 5-14 dnech dojde k uzdravení, kašel může přetrvávat i několik týdnů. V některých případech však může přejít do závažné formy, způsobující postižení dolních cest dýchacích (zápal plic, zánět průdušek) a v krajním případě až úhyn.
Kašel je jeden z nejčastějších příznaků, na první pohled to vypadá, jakoby měl pes „něco“ v krku a snažil se to vykašlat, dále se objevuje při námaze, zatlačení na krk, na procházce při tahání za obojek. Kašel bývá při nekomplikované formě suchý, někdy je tak dráždivý a úporný, že pes může dávit a vykašlávat husté zpěněné hleny a majitelům to připomíná zvracení. Kromě kašle můžou našeho mazlíčka potrápit i další příznaky jako je výtok z očí či nosu, horečka, nechutenství, letargie a ztížené dýchání.
Pokud máme doma štěňátko, psího seniora, pejska s oslabeným imunitním systémem, březí fenku či pejska s ještě jinými zdravotními komplikacemi, je na ně potřeba dávat mnohem větší pozor, mohou být totiž náchylnější k rozvoji vážnějších klinických příznaků.
Základní body podpůrné terapie:
Dávkování podporných a doplňkových preparátů konzultujte se svým veterinárním lékařem!
Veterinární lékař v závislosti na zdravotním stavu Vašeho pejska doporučí terapii, při vážnější formě onemocnění nasadí k domácí podpůrné terapii navíc i odpovídající medikaci.
Jane E. Sykes, Craig E. Greene: Infectious Diseases of the Dog and Cat(4th edition)