Receptů na pečené psí pamlsky je celá řada, každý může použít to, co jeho chlupáčovi nejvíce chutná a ve fantazii se meze nekladou. Vždy však vybírejte z potravin, které jsou pro psy a kočky vhodné a bezpečné. V dnešním článku najdete tři nejoblíbenější recepty australských ovčáků Dráči a Gumíka.
1 konzerva sardinek v oleji
1 konzerva tuňáka v oleji
½ vaničky polotučného měkkého tvarohu
2 najemno nastrouhané mrkve
2 lžičky chia semínek
1 celé vejce
kokosová mouka (cca 2 lžíce)
Všechny suroviny smíchejte dohromady, vzniklou směs můžete dát na plech či do speciálních silikonových formiček určených pro pečení psích pamlsků a vložte do předehřáté trouby, pečeme na cca 150°C 20-30 minut. Čas pečení velmi záleží na velikosti pamlsků, menší pamlsky peču kratší dobu. Po upečení nechávám pamlsky dosušit v rozehřáté vypnuté troubě nebo je možné využít sušičky potravin.
400 g kuřecích jater
3 najemno nastrouhané mrkve
1 kelímek cottage
1 vejce
ovesné vločky (dle konzistence těsta, obvykle dávám 3 lžíce)
Všechny suroviny smíchejte dohromady a dále postupujte jako u předchozího receptu.
3 vejce
2-3 lžíce kokosové mouky
Oddělte bílky a žloutky, z bílku vyšlehejte tuhý sníh. Ke žloutkům přilijte trochu vody (cca 2 lžíce) a promíchejte, postupně pomalu přidáváme ke sněhu z bílků žloutky a mouku až vznikne směs, kterou naneseme na plech, já využívám zdobičku na těsto, díky které můžu vytvářet i různé tvary. Pečeme na 150-160°C cca 20 minut.
Při přípravě podomácku vyrobených pamlsků se musí dodržovat hygienické a bezpečnostní opatření, abychom se vyhnuli potenciálním zdravotním rizikům.
U průmyslově vyráběných pamlsků jsou v procesu výroby zahrnuty početné kontroly jako například kontrola nezávadnosti surovin, teplota „při vaření“a sušení pamlsků a také skladování, které má vliv na kvalitu a bezpečnost potravin. Při přípravě podomácku vyrobených pamlsků se musí dodržovat hygienické a bezpečnostní opatření, abychom se vyhnuli potenciálním zdravotním rizikům. Věnujte prosím zvýšenou pozornost následujícím doporučením:
· Potraviny na přípravu pamlsků musí být zdravotně nezávadné a správně uskladněny.
· Při přípravě dbejte na hygienu použitého nádobí a formiček, používejte nádobí vyhrazené pouze pro přípravu psích pamlsků, toto nádobí musí být vždy čisté.
· Trvanlivost pamlsků se odvíjí od konzistence a stupně upečení/usušení. Čím čerstvější nebo vlhčí pamlsky, tím kratší doba trvanlivosti.
· Vlhčí neprosušené pamlsky skladujeme v ledničkové teplotě maximálně 4-5 dní. Dobře vysušené pamlsky skladujeme na chladném, suchém místě, v čisté dóze po dobu maximálně 14 dní.
· Dobře si všímejte jakékoliv změny barvy, vůně nebo konzistence pamlsků, které mohou indikovat zkažení či kontaminaci bakteriemi a plísněmi. Takové pamlsky nikdy nepodávejte.
Vánoce a svátky jsou sice časy hojnosti a mlsání, kdy chceme i našim chlupatým kamarádům dopřát nějakou tu dobrůtku. Nezapomeňte však, že kromě toho, co podáváte, byste měli promyslet i množství podávaných pamlsků. Nadměrná konzumace pamlsků, i když zdravých, může způsobit zažívací potíže.