Podobně jako děti i štěňata procházejí fází dospívání, nebo chcete-li – puberty. U psů toto období začíná mezi 6. až 9. měsícem věku, v závislosti na plemeni (malá plemena obvykle dospívají dříve než ta velká či obří), ovšem i v rámci plemene se vyskytují individuální rozdíly. Puberta začíná nástupem pohlavní zralosti, ovšem ještě zdaleka ne tělesné či emocionální. U fenek se počátek dospívání projeví navenek prvním háráním.
V tomto období má mnohý chovatel pocit, že jeho štěně dočasně ohluchlo a zapomnělo téměř vše z toho, co je do té doby naučil. Podobně jako lidští teenageři, i ti psí se začínají vymezovat vůči svému okolí, testovat, co si mohou dovolit a zkoušejí, nakolik pevné jsou nastavené mantinely. Odborníci na chování zvířat z Newcastlu při studii věnované právě psí pubertě zjistili, že okolo osmého měsíce věku trvá prokazatelně déle reakce psa na povel „sedni“ oproti tomu, kdy tomu samému psíkovi bylo pět měsíců nebo naopak jeden rok. V rámci této studie objevili i další zajímavost – pes v kritickém věku spíše uposlechne povel cizí osoby než vlastního pána – opět to lze přiblížit reakci lidského adolescenta na slova rodičů.
Bohužel mnoho psů končí právě v tomto věku v útulcích pro opuštěná zvířata, častěji se jedná o příslušníky velkých plemen, kteří svému majiteli začnou přerůstat přes hlavu. Je to velká škoda, protože toto období za pár týdnů či měsíců pomine. Důležité je zůstat trpělivý a důsledný, snažit se být pro psa dobře čitelný a spíše než trest volit pozitivní motivaci a odměny za správné chování. Je také možné dočasně snížit kritéria v tréninku, nesnažit se za každou cenu učit nové věci, ale na těch již naučených trvat.
Malí psíci většinou dospějí okolo roku věku, těm velkým a obřím to trvá déle, ti největší dospívají až ve dvou letech. V té době také většina psů dosahuje emocionální zralosti – zkrátka vyrostou z divokosti a roztržitosti mládí a stanou se z nich doopravdy dospělí psi.
V době nástupu puberty dosáhne většina psů téměř své velikosti v dospělosti. Již nemají takovou potřebu energie jako rychle rostoucí štěně, je tedy zapotřebí upravit množství krmiva, aby psík zbytečně nepřibíral na váze. Na krmivo pro dospělá zvířata pak přecházíme až po dosažení dospělosti.