👈 Všechny články
Péče

Jak udržet svého psa v kondici?

MVDr. Alena Kousalová
Jsem veterinární lékařka, vystudovala jsem VFU Brno a promovala jsem v r. 2003. Pracovala jsem vždy v praxi pro malá zvířata. Posledních 10 let ve své vlastní ordinaci. Mým oblíbeným oborem v rámci veterinární medicíny jsou poruchy chování zvířat - jejich prevence i řešení.
Aby nám náš psí parťák dělal radost dlouhá léta, je zapotřebí starat se jak o jeho tělesnou schránku, tak i o zdraví psychické. Proč je důležité, aby byl pejsek i v dobré psychické kondici?

Mezi důležité body péče o zdravé tělo patří následující:

  • V prvé řadě kvalitní výživa složením a množstvím odpovídající věkové kategorii, velikosti psa a jeho pracovnímu vytížení.
  • Vhodné ustájení – jsou plemena hodící se výhradně do bytu, jiná, která ocení spíše celoroční pobyt venku, a pak i taková, která mohou žít jak v bytě, tak za dodržení určitých podmínek i venku.
  • Dostatek pohybu – jiné pohybové nároky bude mít sibiřský husky a jiné například mops. Již při volbě plemene by každý budoucí majitel měl zvážit své fyzické možnosti a životní styl.
  • Udržovat psa v čistotě a pečovat o jeho kůži a srst, drápky, oči, uši, zuby apod.
  • Zajistit psíkovi veterinární péči jak preventivní (pravidelné prohlídky, vakcinace, odčervení, ošetření proti zevním parazitům), tak i diagnostickou a léčebnou v případě zranění či nemoci.

V dnešní době je kromě výše zmíněného stále více připomínána i péče o psychiku psa. Uvědomme si, že psi byli až na výjimky domestikováni a dlouhá staletí šlechtěni především pro práci – lov, pasení dobytka, ostraha domů, tahání nákladů atd. – a i když jsou dnes chováni především jako společníci, genetické vlohy tak dlouho upevňované nelze vymazat za pár desítek let. Představme si sami sebe, jak sedíme v hezkém a čistém bytě, máme co jíst, kde spát, je nám teplo, ale nemáme co dělat. Za pár dní by nás to přestalo bavit a pes je na tom úplně stejně. Proto by mělo být povinností majitele zajistit psovi k jeho plné spokojenosti i „práci“. 

Pochopitelně se nebude jednat o práci v pravém slova smyslu, ale o jakousi její náhražku, ať už formou her, řešení hlavolamů, učení triků, které lze provozovat i doma v obýváku, tak i třeba klasického výcviku nebo některého z bohaté nabídky psích sportů. Kromě toho, že tímto způsobem lze předejít různým poruchám chování, je potřeba i zmínit, že se při společných aktivitách utužuje vztah mezi psem a jeho majitelem.

Na závěr je potřeba zmínit, možná trochu paradoxně, že aktivity je nutné vybalancovat s dostatečným odpočinkem.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat