👈 Všechny články
Péče

Jak v horkých dnech ochladit drobného savce?

MVDr. Anna Hundáková PhD.
Jsem veterinární lékařka, vystudovala jsem VFU Brno v roce 2018 Po ukončení studia jsem při PhD studiu pracovala na Klinice chorob ptáků, plazů a drobných savců jako veterinární lékař a odborný asistent. Jsem autorem nebo spoluautorem publikací týkající se problematiky medicíny exotických zvířat. V současné době působím na soukromé klinice jako veterinární lékař pro psy, kočky a exotická zvířata. Moji oblíbenou problematikou je výživa malých zvířat a prevence poruch chování a zlozvyků.
Aby byl váš křeček, králík, morče či fretka zůstal v horkých dnech v pohodě, můžete vyzkoušet naše tipy.

Stín a ventilace

Umístěte klec nebo výběh na místo, kde je dostatek stínu a dobrá ventilace. Ujistěte se, že není vystaven přímému slunci.

Chladná voda

Vyměňujte pravidelně vodu v napáječce, aby byla vždy čerstvá a chladná. Můžete do ní přidat i několik kostek ledu. Fretkám můžete podat i samotnou kostku ledu na hraní, nebo zamrazit trochu vitamínové pasty. Potkanům, myším a křečkům můžete podat kousek zamrazené zeleniny např. hrášek nebo kousek mrkve. Naopak, králíkům a morčatám nikdy nepodávejte studenou ani zamraženou zeleninu – mohlo by jim to rozhodit citlivé zažívání.

Mokré ručníky

Položte mokré ručníky nebo hadry do klece. Králíci si na ně mohou lehnout a ochladit se. Pokud by jedinec ručník ničil nebo trhal zubami, je lepší mokrý ručník položit na klec, kdy odpařováním ochlazuje vzduch.

Láhve s ledem

Zmrazte plastové lahve s vodou a položte je do klece. Zvířata se k nim mohou přitulit, aby se ochladili. Vždy lahev obalte kusem látky, aby nedošlo k popálení kůže mrazem. Nenechávejte zvíře s lahví osamotě.

Keramické dlaždice

Umístěte do klece nebo výběhu několik keramických dlaždic, které se na slunci neohřívají a zůstávají chladné. Dlaždici můžete taky dát vychladit do lednice.

Chlazení uší

Jemně navlhčete uši studenou vodou, protože uši jsou důležitým místem pro regulaci
teploty.

Omezení pohybu

Během nejteplejší části dne omezte pohyb a nechte je odpočívat na chladnějším místě.

Ventilátor

Pokud je to možné, můžete použít ventilátor na nízké otáčky, aby foukal vzduch kolem klece, ale přímo na zvíře ne.

Vnitřní prostředí

Pokud máte možnost, přesuňte je do chladnější části domu, například do sklepa nebo jiné místnosti s nižší teplotou.

Vždy je důležité sledovat chování Vašeho mazlíčka a zajistit, aby nevykazoval známky přehřátí, jako je těžké dýchání, letargie nebo ztráta chuti k jídlu. Pokud máte pochybnosti o jeho zdravotním stavu, neváhejte se poradit s veterinářem.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat