👈 Všechny články
Zdraví

Klíšťová encefalitida u psů

MVDr. Terézia Přikrylová
Jsem veterinární lékařka, vystudovala jsem Univerzitu veterinárního lékařství a farmacie v Košicích, promovala jsem v r. 2017. Zaměřuji se hlavně na interní medicínu psů a koček a také na anestezii.
Vlivem globálního oteplování dochází v našich podmínkách ke skoro celoročnímu výskytu klíšťat a tím i zvýšenému riziku nakažení se různými nemocemi, které mohou přenášet.

Klíšťovou encefalitidu způsobujeinfekce virem. Pes se nakazí při sání infikovaným klíštětem. V našichpodmínkách hlavně klíštětem druhu Ixodes ricinus and Ixodespersulcatus.

Po vniknutí do organismuse virus dostává do centrální nervové soustavy, kde vyvolává zánět mozku – encefalitidu a míchy – myelitidu.

Klinické příznaky u psů

  • Horečka
  • Slabost
  • Nechutenství
  • Bolestivost krku
  • Křeče, záchvaty
  • Náklon hlavy, padání, vrávoraváchůze, slabost končetin

Diagnostika

Příznaky onemocněnínejsou specifické, proto je na prokázání onemocnění potřeba rozsáhlejší a častospecializovanou diagnostiku. Základem je anamnéza, klinické vyšetření avyšetření krve. Při výrazných neurologických příznacích je na místěneurologická diagnostika včetně vyšetření magnetickou rezonancí a vyšetření mozkomíšníhomoku, ten je možno zaslat do laboratoře na stanovení přítomnosti protilátekproti viru. Dále je možné původce dokázat stanovením hladiny protilátek v krvi,aby bylo průkazné, musí se opakovat po 2 týdnech a vyznačovat nárůstprotilátek.

Terapie

Neexistuje specifickáléčba stavu. Postižený pacient vyžaduje hospitalizaci, infuzní terapii,symptomatickou a podpůrnou léčbu.

Prognóza stavu

Prognóza je nejistá, záležína stádiu rozvoje onemocnění a odpovědi na terapii, závažná klíšťováencefalitida může být smrtelná.

Prevence

U lidí existuje očkování protiklíšťové encefalitidě, u psů bohužel ne.

Důležitá je ochrana psů protiklíšťatům použitím účinných přípravků proti zevním parazitům.

Riziko pro člověka

Onemocnění není přenosnéze psa na člověka, ale člověk se může nakazit sáním infikovaným klíštětem. Jetaky známý přenos perorální cestou, po snědení nepasterizovaných mléčnýchvýrobků (sýr, mléko, brynza a jiné) od infikovaných domácích zvířat, u kterých infekcevětšinou probíhá bez příznaků.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat