Kožní potíže patří mezi nejčastější zdravotní problémy u psů všech plemen a setká se s nimi téměř každý chovatel. Pro pejska bývají velmi nepříjemné, bývá neklidný, má nutkání se neustále škrábát a lízat si postižená místa. Je důležité co nejdříve zahájit léčbu, abychom předešli vážnějším zdravotním komplikacím, pejsek si může škrábáním poškodit kůži, do které se snadno dostane infekce.
Nejlepší způsob, jak těmto problémům předcházet, je pravidelná každodenní kontrola kůže a srsti, vyčesávání, správná hygiena a pravidelné používání anitiparazitik.
Svědění může pejskovi způsobovat nejen alergie na nějakou složku krmiva, ale i ostatní alergeny v prostředí jako je pyl, traviny, roztoči a další, nebo kousnutí blechy. Projevuje se příznaky jako je zarudnutí kůže, vypadávání srsti, svědivost a někdy i záněty ucha. Léčba alergie zahrnuje identifikaci a odstranění alergenu, někdy i s pomocí speciální diety nebo antihistaminik.
Kromě blech a klíšťat mohou vašeho pejska potrápit i paraziti jako je blecha, klíště, dravčík, svrab nebo demodex. Příznakem parazitární infekce může být intenzivní svědění, podráždění kůže nebo vypadávání srsti. Srst psa můžete ošetřit speciálním sprejem nebo šamponem. Nejlepší prevencí je používání přípravků proti parazitům, správná hygiena a každodenní kontrola srsti a kůže.
Zánět ucha bývá jedním z nejčastějších důvodů k návstěvě veterináře, převážně v teplých měsících. Záněty mohou být způsobeny různými faktory jako je osina, parazitární, bakteriální a kvasinkové infekce, alergie a další. Příznakem bývá zčervenání, svědění, nepříjemný zápach a výtok z ucha. Léčí se použitím předepsaných ušních kapek, případně dalších léků.
Hot spot, neboli horké místo, je akutní mokvavý zánět kůže, který vzniká, pokud si pes neustále olizuje, škrábe nebo okusuje svědivé místo na těle. Vznikají pak červené, hnisavé oblasti na kůži, které se rychle zvětšují. Důležité je postižené oblasti čistit dezinfekcí, ve vážnějších případech může být nutné i použití antibiotik nebo léků proti bolesti. Dokud nedojde k úplnému zahojení, pejsek by měl nosit límec, aby si postižené místo neolizoval.
V případě jakýchkoliv kožních obtíží je důležité obrátit se na veterináře nebo přímo na veterinárního dermatologa - specializovaný veterinář, který má zkušenosti s diagnostikou a léčbou onemocnění kůže a nasadí vašemu pejskovi tu nejvhodnější léčbu.