Stolice může odhalit řadu potenciálních problémů, od trávicích potíží, přes parazitární infekce až po závažné zdravotní potíže ohrožující zdraví a život vašeho pejska.
Věnováním pozornosti změnám ve stolici můžete rychle reagovat na zdravotní problémy a případně zabránit vážnějším komplikacím.
Množství vyprodukované stolice je velmi závislé na kvalitě podávané stravy. Granule, které mají správné složení, jsou lépe stravitelné a z pejska tím pádem odchází méně "odpadu". Nekvalitní krmiva obsahují velké množství přísad, které nejsou psi schopni strávit a odchází tak z těla spolu se stolicí.
Barva zdravého hovínka je čokoládově hnědá, ale může být ovlivněna i užíváním některých léků, skladbou jídelníčku a pitným režimem. Některá zabarvení, která mohou značit zdavotní problémy, jsou většinou doprovázena i nezdravým zápachem. Žlutá barva může znamenat vážné zdravotní problémy jako je onemocnění jater, žlučníku nebo slinivky. Zelené hovínko je většinou způsobeno tím, že váš pejsek jen žere hodně trávy, ale může značit i problémy se žlučníkem. Bledá nebo jílovitě zbarvená stolice může znamenat problémy s trávením tuků, obvykle kvůli nedostatku žluči. Tmavá nebo černá stolice může obsahovat natrávenou krev ze žaludku, pravděpodobně z vředů v tenkém střevě nebo žaludku. Malinová barva může znamenat, že váš pejsek trpí hemoragickou gastroenteritidu, která způsobuje zvracení a krvavý průjem. Nejčastěji se vyskytuje u menších plemen a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc kvůli zvýšenému riziku dehydratace. Stolice s červenými kapkami signalizuje krvácení v dolním zažívacím traktu, které může být důsledkem zranění nebo zánětu.
Pokud ve stolici uvidíte bílé kousky podobné rýži, které se dokonce pohybují, jedná se o parazity a je nutné pejska odčervit.
Co se týče konzistence, zdravé hovínko by mělo být pevné a mít konzistentní tvar, něco jako plastelína. Suché a tuhé bobky značí zácpu, která může být způsobena nedostatečným příjmem tekutin nebo vlákniny. Opačným problémem je průjem, při kterém je důležité, aby měl pejsek k dispozici dostatek vody kvůli dehyrdataci.
Pokud se neobvyklá stolice vyskytuje po delší dobu než dva dny, pejsek má další příznaky jako je letargie, ztráta chuti k jídlu nebo zvracení, měl by pejska prohlédnout veterinář. To samé platí i pokud je ve stolici viditelná krev.
Základem pro zdravé trávení je kvalitní a vyvážená strava a pravidelné odčervování. Důležité je zajistit pejskovi přístup k čisté pitné vodě.
Existují laboratoře, kde si můžete psí hovínko nechat sami otestovat. Laboratorní testy mohou pomoci identifikovat příčiny průjmu, zácpy nebo jiných trávicích problémů a identifikovat přítomost parazitů. K provedení testu stačí malé množství čerstvé stolice asi o velikosti vlašského ořechu. Vzorek odeberte do čisté nádoby, která je dobře uzavíratelná. Nádobku označte jménem majitele a přidejte základní informace o pejskovi - plemeno, věk, pohlaví. Vzorek by neměl být starší něž 24 hodin. Můžete ho do laboratoře doručit sami nebo poslat kurýra.