👈 Všechny články
Kotě a nový domov
MVDr. Alena Kousalová
Jsem veterinární lékařka, vystudovala jsem VFU Brno a promovala jsem v r. 2003. Pracovala jsem vždy v praxi pro malá zvířata. Posledních 10 let ve své vlastní ordinaci. Mým oblíbeným oborem v rámci veterinární medicíny jsou poruchy chování zvířat - jejich prevence i řešení.
Rozhodli jste se pořídit si koťátko nebo si vás našlo samo a vy jste se ho ujali? Jak nejlépe připravit svůj domov na život s ním.
Základní výbava pro kotě by měla obsahovat misku na krmení a vodu, krmení vhodné pro kotě, záchod pro kočku (ideálně o jeden navíc jako je počet koček v domácnosti), kartáč na česání, nůžky na drápky, pelíšek nebo kočičí věž, škrabadla, hračky pro společnou zábavu.- Pokud si berete koťátko z odchovu je dobré s ním přinést i známé pachy. Například pohlazením jeho matky nebo sourozenců, pokud je to možné. Na přenos pachů můžete použít i hadřík, kterým poutíráte známé prostředí koťátka (pelíšek), aby si něco známého přineslo s sebou.
- Na cestu využijte přepravku pro kočky, do které dáte deku nebo ručník a hadřík s pachem starého domova. Kotě vložte dovnitř opatrně, pokud klade odpor, sejměte horní část přepravky, nestrkejte ho dveřmi.
- Po příchodu domů ho umístěte v přepravce do tiché místnosti, kde mu necháte nablízku vodu, jídlo a záchod. Otevřete dvířka a nechte mu prostor, aby vyšlo samo a svůj nový domov si prozkoumalo. Pokud nevychází do půl hodiny sejměte víko přepravky, vyberte ho ven a ukažte mu okolí a nachystané misky.
- Kočky jsou přirozeně zvídavá zvířata, dopřejte koťátku čas na přezkoumání jedné místnosti až následně mu ukažte postupně celý domov.
- Koťátko si postupně na vás zvykne a vy budete pro něj znamenat bezpečí. Je ale vysoko pravděpodobné, že bude zůstávat doma samo, proto je vhodné mu vyhradit bezpečný prostor kde se bude nacházet jídlo, voda, záchod, pelíšek a hračky.
- Kočky dávají přednost tomu, aby jejich potrava a voda byly odděleny od záchodu, proto jim vyhraďte oddělenou oblast pro krmení, záchod a odpočinek nebo hraní. Odstraňte věci, které mohou způsobit zranění (ostré předměty, provázky, elektrické kabely, gumičky nebo jiné předměty, které by mohli spolknout) a prohlédněte místnost, zda neobsahuje zákoutí a skuliny, kde by se kotě mohlo schovat nebo uvíznout. Důležité je nezapomenout na okna, pokud je necháte na větrání kotě se v nich může zaseknout a ublížit si, vypadnout ven nebo utéct.
- Podpora bezpečných a vhodných herních aktivit od prvního dne u vás doma vám i vaší kočce výrazně zpříjemní život. Většina fyzické aktivity venkovní kočky je zaměřena na lov. Vnitřní kočky nemusí shánět potravu, takže interaktivní hra, která uspokojí lovecký instinkt, dělá kočku šťastnou. Můžete využít hračkou připevněnou na hůlce nebo provaze, pohyblivou hračku nebo malá světýlka. Je potřeba dát pozor, aby hračky nebyli tak malé, aby mohli být spolknuté. Taky tenčí provázky není dobré nechávat s kočkou bez dozoru, po jejich spolknutí hrozí poškození střeva.
- Koťátko se může taky naučit chodit ven na vodítku co mu poskytne zdravou stimulaci smyslů, pokud nemá volný přístup ven.
- Abyste zabránili nebo minimalizovali zničení nábytku poskytněte vaší kočce bezpečné šplhací alternativy a škrabadla. Každá kočka je jiná a musíte si vybrat typy her a hraček, které jsou pro vaši kočku nejpřitažlivější a nejvhodnější pro vaši domácnost.
Kočky jsou výjimečná zvířata a taký je i život s nimi. Správnou péčí a výchovou můžete mít ve svém životě skvělého společníka.
Kotě a jiní domácí mazlíčci
- Prvořadé je myslet na bezpečí všech zvířat v domácnosti. Koťata jsou zřídkakdy agresivní na nové kamarády a chtějí se s nimi hrát. Problém bývá spíše opačný, když původní mazlíček má své teritorium, o které se nechce moc dělit. Tehdy je potřeba postupovat opatrně krok po kroku, aby si mazlíčci na sebe zvykli a poznali se. Proto je vhodné, pokud je kotě ze začátku v jednom pokoji, aby mělo bezpečný prostor a taky aby nenarušovalo prostor jiného mazlíčka. Krmení a spaní by mělo být na oddělených místech, alespoň na chvíli. Postupem času si sami určí hranice a respekt a naučí se spolu žít.
- Pokud je původním mazlíčkem kočka, většinou kotě příjme bez výraznějších potíží. Je ale nutné, aby byl zachován její osobní prostor. Doporučuje se původní kočce v období seznamování věnovat více času a pozornosti, aby se necítila zanedbaná.
- Dalším aspektem jsou nalezena koťata, které je potřebné izolovat na nějaký čas od vašich zvířat (cca 2 týdny) aby se předešlo přenosu možných onemocnění, nechat ho vyšetřit veterinárním lékařem, odčervit a ošetřit proti vnějším parazitům a otestovat na nebezpečné kočičí nemoci FeLV a FIV (felinní leukemický virus a felinní imunodeficientní virus) před představením s jinou kočkou.
Výchova kotěte
- Již od útlého věku je dobré vaši kočku navykat na manipulaci, aby se například nechala podívat do uší a tlamy, kartáčovat, dotýkat se tlapek a stříhat drápky. Vše by mělo probíhat v uvolněné atmosféře, pokud se to vašemu kotěti nelíbí nechte ho a zkuste to jindy.
- Taky je vhodné ho začít vychovávat, při nechtěném kousání nebo vyvádění rychle a potichu opusťte místnost, pokud se neuklidní, pak se vraťte a věnujte se mu. Cílem je, aby se kotě naučilo, že klidné, tiché chování si zasluhuje pozornost, zatímco agresivní jednání nikoli.
- Někdy při vykonávání nežádoucího chování stačí vydání hlasitého zvuku jako říct rázné ”ne„, zatleskání, abyste kočku zaujali. Nikdy nepoužívejte tvrdé tresty, mohli by vést k vzniku agresivního chování u vaší kočky.
Kočky jsou výjimečná zvířata a taký je i život s nimi. Správnou péčí a výchovou můžete mít ve svém životě skvělého společníka.