👈 Všechny články
Péče

Na co se zaměřit a na co si dát při výběru štěňátka pozor?

MVDr. Alena Kousalová
Jsem veterinární lékařka, vystudovala jsem VFU Brno a promovala jsem v r. 2003. Pracovala jsem vždy v praxi pro malá zvířata. Posledních 10 let ve své vlastní ordinaci. Mým oblíbeným oborem v rámci veterinární medicíny jsou poruchy chování zvířat - jejich prevence i řešení.
Poté, co jsme si pečlivě zvolili plemeno, které se hodí k našemu životnímu stylu, časovým možnostem a předchozím zkušenostem, konečně nastal den D a my si jedeme pro nového člena rodiny. Odběr je možný nejdříve 50. den po narození štěňat, většinou však štěňata zůstávají s matkou a sourozenci do osmého týdne věku, někdy i déle.

Jak připravit domov

Doma již musíme mít připravenou výbavičku pro nového člena rodiny. Do začátku postačí pelíšek – nemusí být nikterak drahý, štěně poroste a jeho ostrým zoubkům máloco odolá, miska na vodu a krmení – obě přiměřené velikosti, tak, aby si z nich štěňátko nedělalo brouzdaliště, dále nějakou hračku, obojek a vodítko. Krmení na první dny většinou dostaneme od chovatele, případně se můžeme již dopředu zeptat, čím jsou štěňata krmena a stejné krmivo nakoupit. Pokud máme v plánu krmit v budoucnu jiným typem krmiva, pak na ně přecházíme postupně a až za několik dní, co štěňátko pobylo u nás doma. Na cestu s sebou vezmeme přepravku, láhev s vodou, misku, obojek a vodítko a je-li trasa delší, naplánujeme si přestávky.

Co zjistit od chovatele

V ideálním případě máme za sebou již jednu návštěvu u chovatele ve věku 5 - 6  týdnů věku štěňat, kdy jsme mohli vše důležité probrat, vybrat konkrétního jedince z vrhu, dohodnout se na jméně, porozhlédnout se, v jakém prostředí štěňata vyrůstají, zda vypadají zdravě a čistě, jak se jeví matka štěňat. Pokud to možné není, je dobré vyžadovat videa, fotky, být s chovatelem v kontaktu, vyptat se na vše, co nás zajímá. Dobrý chovatel tomu bude jedině rád.

Do začátku většina chovatelů dává štěněti balíček, který obsahuje mimo jiné krmení na prvních několik dnů a nejlépe také hračku či kousek deky, které jsou nasáklé pachem matky a sourozenců – lépe se mu bude zvykat v novém domově.

Pokud se v den odběru s chovatelem uvidíme poprvé, opět se porozhlédneme, jakým dojmem na nás působí prostředí, matka štěňat, s chovatelem v klidu vše důležité probereme, podepíšeme kupní smlouvu a za štěně zaplatíme dohodnutou částku. Štěně musí být označeno mikročipem, mělo by být již minimálně dvakrát odčerveno, poprvé očkováno a vybaveno europasem či očkovacím průkazem. Do začátku většina chovatelů dává štěněti balíček, který obsahuje mimo jiné krmení na prvních několik dnů a nejlépe také hračku či kousek deky, které jsou nasáklé pachem matky a sourozenců – lépe se mu bude zvykat v novém domově.

Pakliže nám bude chovatel chtít předat štěně mezi dveřmi, nepustí nás do domu či bytu, nebo ještě hůř, nabídne se, že nám štěně doveze na půl cesty, abychom se nemuseli nikam trmácet, není to důvod k jásotu nad dobrou koupí, ale naopak je to znamení k útěku. Pocit, že nemůžeme přece bez toho drobečka odjet, je lichý, a přestože nám to bude trhat srdce, je na místě se otočit a odjet bez štěněte. V opačném případě nic a nikoho nezachráníte, jen podpoříte množitele.

První dny doma

Po příjezdu domů necháme štěňátko rozkoukat, ukážeme mu byt či dům, po nějaké době mu nabídneme krmení a nebudeme se děsit, když odmítne – musíme si uvědomit, že doteď bylo celou dobu s maminkou a sourozenci, žilo si ve svém maličkém známém světě a najednou bylo vrženo do úplně jiného vesmíru s neznámými lidmi a vůbec vším kolem. To vše se během pár dní urovná, i když si možná první noc trochu popláče. A abychom mu to co nejvíce usnadnili, je jistě rozumné si na těch prvních pár dní vzít dovolenou a novému členu rodiny se plně věnovat. V budoucnu se nám investovaný čas mnohonásobně vyplatí.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat