Když váš pes ztratí vědomí a přestane dýchat nebo mu zastaví srdce, je důležité nepanikařit a poskytnout mu první pomoc formou KPR. Prvním krokem je zkusit psa oslovit a probudit. Pokud nereaguje a zdá se, že nedýchá (hrudník se mu nezvedá) a nebije mu srdce, je nezbytné začít s oživováním co nejdříve.
Bez ohledu na vaše úsilí je nezbytné zavolat veterinární záchrannou službu nebo zajistit převoz na veterinární pracoviště. Ideální je, pokud vám v oživování někdo pomáhá.
Zabezpečení cirkulace krve (masáž hrudníku) je prioritou před zabezpečením dýchání. To však musí následovat co nejdříve po zahájení oživování. Optimální frekvence stlačení hrudníku je 100-120/minutu (rytmus písničky Staying Alive od Bee Gees je dobrým průvodcem), hloubka stlačení by měla být do 1/3 hrudníku a frekvence dýchání je 10 vdechů za minutu. Pokud jste sami, střídejte 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy.
Bez ohledu na vaše úsilí je nezbytné zavolat veterinární záchrannou službu nebo zajistit převoz na veterinární pracoviště. Ideální je, pokud vám v oživování někdo pomáhá.
Poloha psa a místo komprese se liší podle velikosti a typu psa. Psa položte na tvrdou podložku a podle následujících kritérií provádějte komprese:
Po uvolnění dýchacích cest a vyčištění ústní dutiny (pokud je potřeba), vytáhněte jazyk. Při vdechu musí být tlama psa uzavřena a krk a hlava natažené, aby vdechovaný vzduch proudil co nejlépe do plic. Vdechujte přes nozdry psa; měli byste vidět, jak se lehce zvedá hrudní koš.
Po 2 minutách velmi rychle (za méně jak 5 sekund) zkontrolujte situaci. Pokud psův hrudník nevzdušňuje, srdce nebije, a pes nereaguje na oslovení ani podněty, pokračujte v oživování. Vytrvejte v oživování až do příjezdu na veterinární pracoviště, nebo dokud se neobnoví oběh psa.