👈 Všechny články
Péče

Rady a tipy, jak pomoci mazlíčkům překonat silvestrovský stres

MVDr. Zuzana Juřičková
Aktuálně vykonává veterinární praxi v Plzni. Je certifikovaný trenér psů. Zaměřuje se na Dornovu metodu a cvičí obedienci.
Konec roku se nezadržitelně blíží, pro nás dvounohé je to spojeno se zábavou, oslavami, radostí, očekáváním a veselím, mají to ale naši čtyřnozí domácí mazlíčci stejně? Co můžeme pro naše psy a kočky udělat, aby pro ně vstup do nového roku nebyl extrémně stresovým zážitkem, se dozvíte v dnešním článku.

Lidé si sice slavení příchodu nového roku velmi užívají, u našich domácích mazlíčků tomu tak ale ve většině případů bohužel nebývá. Pročtěte si naše rady a tipy, jak můžeme snížit strach a stres z hluku a ohňostrojů.

Začít již od štěněte

Už u malých štěňat bychom měli myslet na to, že je chceme připravit i na takové situace jako je velký hluk zábavní pyrotechniky při oslavách. Štěňata postupně navykáme na velmi mírný hluk a rachocení (tlesknutí, mačkání pet lahve, rachocení nádobí) tak, aby se štěně nebálo a ideálně nijak negativně nereagovalo (třes, útěk, počůrání se apod.). Postupně zkoušíme zlehka takovéto podněty zesilovat, pořád by mělo být štěně absolutně klidné a situaci neřešit. Můžeme také spojit hluk a rachot s příjemným zážitkem, kterým může být společná hra či odměňování pamlsky.

Pořádně unavit!

Velmi vhodné je naše čtyřnožce pořádně utahat a unavit vycházkou, společnou hrou, hlavolamy či tréninkem, aby v ideálním případě celý večer prospali. Psy vezměte na delší vycházku, nejlépe brzo ráno či dopoledne, kdy zvuk rachejtlí a petard ještě nezačal. Své psy mějte však i přes to perfektně zajištěné! Obojek a postroj mějte dotažený tak, aby se z něj pes nemohl při leknutí vysmeknout a kdo má pejska stresaře, raději jej z vodítka nepouštějte. 

Když nastane večer

Pejsky a kočky zavřete doma. Pokud máte pouze venkovního pejska či kočku, umožněte jim vstup například do garáže či sklepa. Pořádně zajistěte dům či byt tak, aby zvířata nemohla nikudy utéct ven. Všechny dveře a okna zavřete, zatáhněte žaluzie a závěsy, pusťte více nahlas televizi či rádio, umožněte jim zalézt si do úkrytu (otevřená klec, boudička). Vhodné je také zabavit mazlíčky vhodnou aktivitou jako je hra, trénink, čichací hry, hlavolamy, okusování vhodného pamlsku či připravení lízací podložky, to vše by mělo zvíře zabavit a odvést pozornost od dění venku.

Čím podpořit zklidnění

Zklidnění můžeme podpořit produkty jako jsou například Alavis calming, Aptus relax, Bachovy esence, zklidňující kapky od Dokonalé lásky, aromaterapie, homeopatika, navíc speciálně pro kočky i Feliway. U citlivých jedinců je potřeba začít podávat tyto preparáty již 2 týdny před silvestrem. Existuje také speciální zklidňující úvaz pro zvířata na principu Tellington Ttouch, který napomáhá zklidnění a pocitu bezpečí, na podobném principu existuje také cesta Thundershirt.

Nikdy psovi ani kočce nepodávejte zklidňující preparáty určené pro lidi!

Nic nezabírá

Pokud je náš pejsek či kočička opravdu velký stresař, nedokáže se ani trochu zklidnit žádným z opatření, třese se, zrychleně dýchá, sliní, tepová frekvence je zvýšená, požádejte o pomoc veterinárního lékaře. Existuje totiž možnost podání preparátů se sedativním účinkem, ty podávejte pouze dle schématu určeného veterinárním lékařem. Nikdy psovi ani kočce nepodávejte zklidňující preparáty určené pro lidi!

Pamatujte tedy především na bezpečnost, aby nedošlo k útěku domácího mazlíčka, a pořádně se na konec roku předem připravte.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat