Polovina psů v seniorském věku trpí nadváhou až obezitou, která způsobuje obrovskou zátěž na klouby psa a často s ní souvisí i některé vážné nemoci. Se stoupajícím věkem a klesající aktivitou je tedy vhodné přejít na stravu určenou pro psí seniory, která obsahuje méně kalorií. Tyto změny v psím jídelníčků můžeme zavést kolem 7. roku života, kdy psi začínají stárnout, ale je to vždy individuální, podle aktivity daného psa. Na novou stravu přecházejte postupně v průběhu 7-10 dnů a každý den navyšujte podíl nového krmiva. Rychlý přechod by mohl pejskovi způsobit zažívací potíže.
Vetšina dospělých psů je zvyklá dostávat stravu dvakrát denně, starší pejsek ale může dát přednost spíše menším porcím podávaným častěji během dne. Pejska krmte na klidném a tichém místě, kde ho nebude nic rušit. Krmivo by mělo mít při podávání pokojovou teplotu. Pokud má váš pejsek problémy se zuby a kousáním klasických tvrdých granulí, můžete je namočit, aby změkly nebo rovnou podávat pejskovi měkké granule, které jsou lépe stravitelné. Kvůli zátěži na krční páteř je také vhodné umístit misky s jídlem do vyvýšené pozice.
K běžné stravě vašeho pejska je možné podávat i různé potravinové doplňky. Esenciální mastné kyseliny pro udržení vitality jsou obsažené v rybím oleji, nejznámější je asi lososový olej. Na podporu pohybového aparátu dávejte pejskovi doplňky stravy s obsahem glukosaminu, chondroitinu a kolagenu, které podporují zdravé klouby, vazy a šlachy.
Nezapomínejte ani na pitný režim. Pejsek musí mít snadný přístup k čerstvé pitné vodě po celý den i noc.
Pravidelně kontrolujte tělesnou kondici vašeho psa a v případě potřeby upravte krmnou dávku tak, aby si stále udržoval optimální váhu. Na veterinární kontrole, která by měla být u psích seniorů jednou za půl roku, se můžete poradit s veterinářem, který vám doporučí nejvhodnější stravu pro vašeho pejska, případně doporučí nějakou dietu.